O mnie

Moje zdjęcie
Mam na imię Joanna. Z wykształcenia jestem magistrem inżynierem ogrodnictwa, specjalność: rośliny przyprawowe i lecznicze. Witam Cię na blogu poświęconemu mojej pasji ogrodnictwu i zielarstwu. Znajdziesz tutaj porady, informacje, ciekawostki ogrodnicze, oparte przede wszystkim na własnym doświadczeniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Masz pytania, napisz: e - mail: artpasjone@onet.pl

piątek, 8 kwietnia 2016

Kwiatki, bratki i ...


Bratki ogrodowe to bez wątpienia królowe tegorocznej wiosny. Można je kupić nieomal wszędzie, niska cena od 1zł do 2zł, i bogactwo barw zachęcają do posadzenia ich w ogródkach. Bratki ogrodowe mnie osobiście zachwycają płatkami, które przypominają uśmiechnięte buźki, W symbolice kwiatów są symbolem troski i myślenia o kimś. Roślinki, które kupujemy w sklepach mają już drugi rok. Można je uprawiać z nasion, które wysiewamy w końcu czerwca lub lipca, a następnie pikujemy na rozsadnik. Na stałe miejsce wysadza się na początku września lub na wiosnę kolejnego roku. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby, sa w dużym stopniu mrozoodporne, ale na zimę ( gdy wysadziliśmy je jesienią), warto je okryć. Najczęściej bratki stosowane są do obsadzania rabat, świetnie nadają się również do uprawy w doniczkach. Ja, ponieważ lubię wykorzystywać w swoim ogródku nietypowe "doniczki", posadziłam swoje w garnku oraz w starej łubiance. Garnek postawiłam na niewielki pniaku uzyskując w ten sposób taką o to kompozycje. 


Bratek ogrodowy zwany też fiołkiem ogrodowym to nie dar natury, ale twórczość człowieka, powstał bowiem ze skrzyżowania trzech fiołków, w tym fiołka trójbarwnego zwanego dawniej macoszkami, sierotkami lub kwiatkami świętej trójcy. Jest to nie tylko chwast, ale także roślina zielarska. Szczególnie napar z fiołka, polecam wszystkim młodym ludziom, którzy zmagają się z trądzikiem młodzieńczym. 


4 komentarze:

  1. Fajny pomysł na dekoracje z bratkami w roli głównej :-) u mnie raz posadzone kwitną co roku i rozsiewaja się po ogrodzie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy post:) świetny pomysł na nietypowe doniczki, zwłaszcza garnek mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń