O mnie

Moje zdjęcie
Mam na imię Joanna. Z wykształcenia jestem magistrem inżynierem ogrodnictwa, specjalność: rośliny przyprawowe i lecznicze. Witam Cię na blogu poświęconemu mojej pasji ogrodnictwu i zielarstwu. Znajdziesz tutaj porady, informacje, ciekawostki ogrodnicze, oparte przede wszystkim na własnym doświadczeniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Masz pytania, napisz: e - mail: artpasjone@onet.pl

środa, 23 marca 2016

Pierwsze zwiastuny wiosny - przebiśniegi

Gdy jeszcze świat uśpiony jest pod białą, śniegową pierzynką pojawiają się jako pierwsze zwiastuny nadchodzącej wiosny. Drobne niepozorne białe kwiatuszki budzą uśmiech na twarzy każdego. Przebiśniegi ( śnieżyczka) dla ogrodników amatorów, galanthus nivalis dla ogrodników zawodowców. 
Symbol czystości i cnoty, ale też nadziei gdyż jak głosi legenda pojawiły się w raju w momencie wypędzania Adama i Ewy, aby dać im nadzieję. Przebiśniegi mają podobno właściwości lecznicze ( według mitologii wyleczyły samego Odyseusza, któremu napój posłużył jako odtrutka na trujący napój podany mu przez czarodziejkę Kirke). Wam jednak nie radzę robić z nich syropków, gdyż zawierają też trujące alkaloidy.
Lepiej cieszyć się ich naturalnym pięknem. Rozmnażane z cebulek lub nasion, rosną sobie chętnie w cieniu i w półcieniu. Cebulki posadźmy we wrześniu, aby móc cieszyć się roślinką na wiosnę.  Zaleca się wykopanie cebul w czerwcu już po przekwitnięciu. Te w moim ogródku rosną sobie w jednym miejscu od lat, nikt im nie przeszkadza, ani nie wykopuje i jak na razie co roku zachwycają swoim urokiem. 

Śnieżyczkę przebiśnieg łatwo pomylić z jej kuzynką śnieżycą. Śnieżyca ma wszystkie płatki tej samej długości oraz plamki tylko na ich wierzchołkach:

Śnieżyca ( źródło zdjecia www. zielonyogród. pl) 

Śnieżyczka ( źródło zdjęcia www.sztuka-krajobrazu.pl) 


1 komentarz:

  1. Ze wszystkich roślin kwitnących, te są chyba najbardziej wyczekiwane, nie tylko przez ogrodników:)

    OdpowiedzUsuń