W czasach greckich bogów żył piękny młodzieniec, ukochany boga Apollina, który nauczał go strzelania z łuku i gry na cytrze. O jego względy zabiegał również Zefir, ale Hiacynt go nie dostrzegał, pewnego razu z zazdrości tak rzucił dyskiem w kierunku Hiacynta, że zranił go śmiertelnie. Z krwi zmarłego wyrósł kwiat zwany Hiacyntem, wiosenna ozdoba ogródków. Roślina cebulowa nadająca się również do pędzenia i sadzenia w doniczkach. Cebulki sadzimy we wrześniu rok wcześniej, aby wiosną od kwietnia do maja móc cieszyć się ich pięknem i upajającym zapachem, który uwaga u niektórych może wywołać bóle głowy. Hiacynty występują w wielu kolorach, fioletowych, łososiowych, różowych. Ja w swoim ogródku mam takie jak widzicie na zdjęciu. Ma małe wymagania glebowe lubi półcień i jak też słońce. Po przekwitnięciu suchy kwiatostan usuwamy. Moje hiacynty już powoli kończą swój pokaz, aby ustąpić miejsca kolejnym wiosennym królowym czyli tulipanom, o nich w kolejnym poście. Zapraszam.
O mnie
- Joanna
- Mam na imię Joanna. Z wykształcenia jestem magistrem inżynierem ogrodnictwa, specjalność: rośliny przyprawowe i lecznicze. Witam Cię na blogu poświęconemu mojej pasji ogrodnictwu i zielarstwu. Znajdziesz tutaj porady, informacje, ciekawostki ogrodnicze, oparte przede wszystkim na własnym doświadczeniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Masz pytania, napisz: e - mail: artpasjone@onet.pl
sobota, 23 kwietnia 2016
piątek, 8 kwietnia 2016
Kwiatki, bratki i ...
Bratki ogrodowe to bez wątpienia królowe tegorocznej wiosny. Można je kupić nieomal wszędzie, niska cena od 1zł do 2zł, i bogactwo barw zachęcają do posadzenia ich w ogródkach. Bratki ogrodowe mnie osobiście zachwycają płatkami, które przypominają uśmiechnięte buźki, W symbolice kwiatów są symbolem troski i myślenia o kimś. Roślinki, które kupujemy w sklepach mają już drugi rok. Można je uprawiać z nasion, które wysiewamy w końcu czerwca lub lipca, a następnie pikujemy na rozsadnik. Na stałe miejsce wysadza się na początku września lub na wiosnę kolejnego roku. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby, sa w dużym stopniu mrozoodporne, ale na zimę ( gdy wysadziliśmy je jesienią), warto je okryć. Najczęściej bratki stosowane są do obsadzania rabat, świetnie nadają się również do uprawy w doniczkach. Ja, ponieważ lubię wykorzystywać w swoim ogródku nietypowe "doniczki", posadziłam swoje w garnku oraz w starej łubiance. Garnek postawiłam na niewielki pniaku uzyskując w ten sposób taką o to kompozycje.
Bratek ogrodowy zwany też fiołkiem ogrodowym to nie dar natury, ale twórczość człowieka, powstał bowiem ze skrzyżowania trzech fiołków, w tym fiołka trójbarwnego zwanego dawniej macoszkami, sierotkami lub kwiatkami świętej trójcy. Jest to nie tylko chwast, ale także roślina zielarska. Szczególnie napar z fiołka, polecam wszystkim młodym ludziom, którzy zmagają się z trądzikiem młodzieńczym.
Subskrybuj:
Posty (Atom)